Ligue 1 2026-27Europa 2026/27Frankrike
Lens logo

Lens

Lens · Stade Bollaert-Delelis · 9/34 kamper registrert

Tabell9. plass
Poeng13 p
Målforskjell+3
Form siste 5TSTST

Europa

2026/27
Kamper31 turneringsspor
Seier-uavgjort-tap1-0-2UEFA-kamper
Mål3-7Scoret-sluppet inn
Spilles nå4.11.hjemme mot Como · Champions League
Åpne Europa-siden

Kommende kamper

oppdateres daglig
søn 8. november19:45Lens logoLens–Marseille logoMarseilleStade Bollaert-Delelis, LensLens favoritt
ArenaStade Bollaert-Delelis, Lens
Åpne kampsiden
ModellLens favoritt
Lens 47%U 26%Marseille 28%
Lens9. plass · 13 p
Marseille6. plass · 15 p
Lens formTSSST
Marseille formTSSSS
Lens målsnitt1.8-1.4
Marseille målsnitt2.2-1.4
Lens skudd / xG12.2 / 1.4
Marseille skudd / xG12.8 / 1.5
Lens 3-4-2-1Marseille 4-1-4-1
lør 21. november19:45Lens logoLens–Toulouse logoToulouseStade Bollaert-Delelis, LensLens favoritt
ArenaStade Bollaert-Delelis, Lens
Åpne kampsiden
ModellLens favoritt
Lens 54%U 25%Toulouse 21%
Lens9. plass · 13 p
Toulouse11. plass · 10 p
Lens formTSSST
Toulouse formSUSUT
Lens målsnitt1.8-1.4
Toulouse målsnitt1.3-1.4
Lens skudd / xG12.2 / 1.4
Toulouse skudd / xG13 / 1.8
Lens 3-4-2-1Toulouse 4-4-2
lør 28. november16:15Angers logoAngers–Lens logoLensStade Raymond-Kopa, AngersLens favoritt
ArenaStade Raymond-Kopa, Angers
Åpne kampsiden
ModellLens favoritt
Lens 54%U 23%Angers 23%
Lens9. plass · 13 p
Angers15. plass · 8 p
Lens formTSSST
Angers formSTTUT
Lens målsnitt1.8-1.4
Angers målsnitt1-1.9
Lens skudd / xG12.2 / 1.4
Angers skudd / xG10.5 / 1.3
Lens 3-4-2-1Angers 5-4-1
lør 5. desember16:00Lens logoLens–Le Havre logoLe HavreStade Bollaert-Delelis, LensLens favoritt
ArenaStade Bollaert-Delelis, Lens
Åpne kampsiden
ModellLens favoritt
Lens 74%U 17%Le Havre 8%
Lens9. plass · 13 p
Le Havre18. plass · 2 p
Lens formTSSST
Le Havre formTTTTT
Lens målsnitt1.8-1.4
Le Havre målsnitt1-2.2
Lens skudd / xG12.2 / 1.4
Le Havre skudd / xG15.6 / 1.6
Lens 3-4-2-1Le Havre 3-4-2-1

Tabell

2026-27
#LagKSUTMMFPForm
1 · Champions LeagueLille logoLille953112-6+618TSUUS
2 · Champions LeagueLyon logoLyon852115-5+1017USTSS
3 · Champions LeagueParis Saint Germain logoParis Saint Germain852119-10+917SSSSS
4Paris FC logoParis FC952216-10+617STSTS
5 · Europa LeagueRennes logoRennes951320-19+116TSTST
6Marseille logoMarseille950420-13+715TSSSS
7Monaco logoMonaco943212-10+215SUTUT
8Nice logoNice942313-12+114SSTSS
9Lens logoLens941416-13+313TSSST
10Lorient logoLorient83327-6+112UTSSU
11Toulouse logoToulouse924312-13-110SUSUT
12Strasbourg logoStrasbourg931517-19-210TTTTS
13Auxerre logoAuxerre931513-23-1010STSUT
14Stade Brestois 29 logoStade Brestois 29823314-12+29TTSUT
15Angers logoAngers92259-17-88STTUT
16 · NedrykkskvalifiseringEstac Troyes logoEstac Troyes92257-16-98TTTUS
17 · NedrykkLe Mans logoLe Mans914411-18-77STTUT
18 · NedrykkLe Havre logoLe Havre90279-20-112TTTTT
Champions LeagueEuropa LeagueNedrykkskvalifiseringNedrykk

Siste registrerte startellever

3-4-2-1 · mot Lille fre 30. oktober
Lens logo
Lens3-4-2-1Mot Lille · fre 30. oktober
Keepere
1I. Jourdren17 år · Frankrike · 185 cm · 72 kg
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering
1R. Gurtner39 år · Frankrike · 182 cm · 82 kg
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering
3 overganger
16Mathieu Gorgelin35 år · Frankrike · 187 cm · 83 kg
1Kamper90Min0Mål0Målgivende8.20Vurdering
1 overganger
40Robin Risser21 år · Frankrike · 192 cm · 83 kg
33Kamper2970Min0Mål1Målgivende7.08Vurdering
1 overganger
Forsvar
2R. Aguilar32 år · Frankrike · 172 cm · 70 kg
26Kamper1736Min2Mål2Målgivende6.98Vurdering
1 overganger
3Maik Nawrocki24 år · Polen · 185 cm · 74 kg
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering
4N. Čelik19 år · Bosnia-Hercegovina · 189 cm
8Kamper618Min0Mål0Målgivende6.61Vurdering
2 overganger
6S. Baidoo21 år · Østerrike · 190 cm · 86 kg
23Kamper1832Min2Mål1Målgivende7.21Vurdering
4 overganger
20Jean-Clair Todibo26 år · Frankrike · 192 cm · 88 kg
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering
24J. Gradit33 år · Frankrike · 180 cm · 75 kg
10Kamper809Min0Mål0Målgivende6.72Vurdering
1 overganger
25Ismaelo Ganiou20 år · Frankrike · 191 cm · 80 kg
23Kamper2014Min3Mål0Målgivende7.10Vurdering
3 overganger
31Souleymane Sagnan20 år · Frankrike · 187 cm · 77 kg
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering
2 overganger
32K. Antonio17 år · Frankrike · 183 cm · 75 kg
4Kamper189Min0Mål1Målgivende7.10Vurdering
Midtbane
5Andrija Bulatovic19 år · Montenegro · 180 cm · 71 kg
19Kamper787Min0Mål4Målgivende6.73Vurdering
7 overganger
7Florian Sotoca35 år · Frankrike · 187 cm · 77 kg
26Kamper553Min1Mål0Målgivende6.53Vurdering
1 overganger
8Yassine Titraoui22 år · Algerie · 170 cm
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering
10Florian Thauvin32 år · Frankrike · 179 cm · 70 kg
33Kamper2460Min11Mål6Målgivende7.23Vurdering
2 overganger
14Matthieu Udol29 år · Frankrike · 178 cm · 79 kg
34Kamper3003Min1Mål7Målgivende7.03Vurdering
3 overganger
21Amadou Haidara27 år · Mali · 175 cm · 72 kg
7Kamper257Min1Mål1Målgivende6.93Vurdering
1 overganger
23Saud Abdulhamid26 år · Saudi-Arabia · 171 cm · 71 kg
25Kamper1356Min2Mål4Målgivende6.99Vurdering
2 overganger
27Michaël Cuisance26 år · Frankrike · 181 cm · 74 kg
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering
38M. Soares16 år
1Kamper11Min1Mål0Målgivende7.60Vurdering
Angrep
9Thorgan Hazard32 år · Belgia · 175 cm · 71 kg
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering
1 overganger
11Odsonne Édouard27 år · Frankrike · 187 cm · 83 kg
29Kamper1818Min12Mål3Målgivende6.90Vurdering
1 overganger
19Abdallah Sima24 år · Senegal · 188 cm · 79 kg
21Kamper718Min2Mål2Målgivende6.63Vurdering
2 overganger
22Michał Skóraś25 år · Polen · 172 cm · 64 kg
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering
29Franjo Ivanović22 år · Kroatia · 185 cm
0Kamper0Min0Mål0Målgivende-Vurdering

Nøkkeltall

Coro-data
Kamper9Ligue 1 2026-27
Poengsnitt1.444-1-4
Mål16-13+3 i differanse
Trener / formasjon3-4-2-1Dino Toppmöller

Lagprofil

kampstatistikk per kamp
Ballbesittelse49.6%
Skudd12.2
På mål4.8
Cornere5.7
xG total13.0

Turneringer

8 nyeste av 12
2026-27Ligue 19/34 kamper registrert · lør 22. august-lør 29. mai
2026-27Champions League3/8 kamper registrert · tor 10. september-ons 27. januar
2026Klubbvennskapskamper1/1 kamper registrert · lør 18. juli
2025-26Ligue 134/34 kamper registrert · lør 16. august-søn 17. mai
2024-25Ligue 134/34 kamper registrert · søn 18. august-lør 17. mai
2024-25Conference League2/2 kamper registrert · tor 22. august-tor 29. august
2023-24Ligue 134/34 kamper registrert · søn 13. august-søn 19. mai
2023-24Europa League2/2 kamper registrert · tor 15. februar-tor 22. februar

Historikk

verifisert 2026-06-16
Lens logo

Lens

Racing Club de Lens er en fransk fotballklubb fra gruvebyen Lens, stiftet i 1906. Klubben er kjent for sin arbeiderklasseprofil, intense rivalisering med Lille og ligatittelen i 1997/98, og fungerer som et interessant sammenligningsgrunnlag for norske fotballmiljøer selv om direkte norske forbindelser har vært få.

Historie

Lens, offisielt Racing Club de Lens, ble stiftet i 1906 i gruvebyen Lens i Nord-Frankrike og har siden utviklet seg til en av de mest markante klubbene i regionen. Klubben vokste frem som en lokal arbeiderklubb og tok gradvis steget opp i de nasjonale divisjonene i mellomkrigstiden. Etter profesjonalisering og etablering i fransk toppfotball på 1930- og 40-tallet vekslet Lens mellom opprykk og nedrykk, ofte preget av økonomiske utfordringer knyttet til kullindustriens opp- og nedturer. På 1950-tallet markerte klubben seg både nasjonalt og i europeiske turneringer, før en mer ujevn periode på 1970- og 80-tallet med sportslig ustabilitet. Vendepunktet kom på 1990-tallet, da en ny sportslig satsing løftet laget til toppen av fransk fotball og la grunnlaget for klubbens moderne identitet som stabil toppklubb i Ligue 1. Stade Bollaert-Delelis har gjennom hele historien vært rammen rundt klubbens utvikling og er tett knyttet til både byens og klubbens kollektive minne.

Klubbprofil og kultur

Lens er en profesjonell fotballklubb fra byen Lens i Nord-Frankrike, kjent under sitt fulle navn **Racing Club de Lens**. Klubben spiller hjemmekampene på **Stade Bollaert-Delelis** i Lens, et tradisjonsrikt anlegg med en kapasitet på rundt 41 233 tilskuere, noe som understreker dens regionale betydning ut over byens størrelse. Klubbens kallenavn, **«Les Sang et Or»** (de blod- og gullfargede), kommer fra de karakteristiske røde og gule draktene og er blitt et sentralt symbol i både visuell identitet og supporterkultur. Lens har en tydelig arbeiderklasseprofil, historisk forankret i kullgruvene i Pas-de-Calais, og tribunene preges fortsatt av et sterkt lokalsamfunnsengasjement og høy tilskuerlojalitet. Kulturen rundt klubben kjennetegnes av kompakte, stemningsfulle hjemmekamper og en identitet bygget på kollektiv innsats, arbeidsmoral og tilhørighet til regionen. I fransk fotball omtales Lens ofte som en «folkelig» klubb, der tradisjon og lokalt fellesskap står like sentralt som sportslig suksess.

Rivaloppgjør

Lens’ mest profilerte rivalisering er **Derby du Nord** mot Lille, der naboskap, regional stolthet og historiske samfunnskontraster gjør oppgjørene til blant de mest intense i fransk fotball. Mens Lille tradisjonelt forbindes med en større by og mer urbant preg, representerer Lens gruvebyen og den klassiske arbeiderkulturen, noe som gir et sterkt sosialt og kulturelt bakteppe for rivaliseringen. Oppgjørene mot Lille er høydepunkter i sesongen for supporterne, ofte preget av fulle tribuner, omfattende tifoinnslag og en markant, men stort sett regulert, rivalisering mellom supportergrupperingene. I tillegg til Lille har Lens mindre regionale motsetninger mot andre nordfranske klubber, men ingen når samme intensitet eller historiske dybde som kampene mot Lille. Derbyene bidrar sterkt til å definere klubbens identitet både sportslig og kulturelt, og resultatene mot erkerivalen har stor symbolverdi for fansen og regionen rundt Lens.

Storhetstider og høydepunkter

Lens’ største sportslige milepæl er **ligatittelen i 1997/98-sesongen**, da klubben for første gang ble franske mestere. Denne triumfen befestet posisjonen som en nasjonal toppklubb og innledet en periode der Lens også flere ganger kjempet i toppen av Ligue 1 og tok flere seriesølv. Klubben har hatt jevnlige opptredener i europeiske turneringer, inkludert **UEFA Champions League**, hvor Lens blant annet har møtt storklubber som Milan og Bayern München og markert seg med konkurransedyktige prestasjoner. På nasjonalt nivå har Lens også løftet cuptroféer, og klubben har en tradisjon for sterke hjemmeprestasjoner på Stade Bollaert-Delelis som fundament for sportslig suksess. Perioder med økonomiske og sportslige utfordringer har ført til nedrykk, men Lens har flere ganger vist evne til å slå tilbake og etablere seg på nytt i toppdivisjonen, noe som har styrket klubbens rykte som robust og motstandskraftig. Nyere sesonger har igjen brakt klubben inn i medaljekamp og europeisk kvalifisering.

Norsk vinkel

Lens har gjennom sin historie hatt begrenset, men merkbar, norsk relevans gjennom europeiske cupmøter og norske spillere i fransk fotball. Klubben har deltatt jevnlig i europeiske turneringer som UEFA Champions League og UEFA Cup/Europa League, der franske lag ofte har krysset veier med norske motstandere, selv om konkrete oppgjør mellom Lens og norske klubber har vært sjeldne. For norske fotballinteresserte er Lens særlig interessant som et eksempel på en tradisjonsrik, regionalt forankret Ligue 1-klubb der norske spillere i fransk liga tidvis har møtt et sterkt kollektiv og en krevende bortearena på Stade Bollaert-Delelis. Kampene mot Lens har ofte vært referansepunkt for nordmenn som følger Ligue 1, både gjennom TV-dekning og statistikk. I analyseperspektiv gir Lens et nyttig sammenligningsgrunnlag for norske klubber når det gjelder publikumstrykk, infrastruktur og betydningen av lokal identitet, selv om direkte norske bidrag i klubbens spillerstall eller trenerteam i praksis har vært svært begrenset.

Liga/turnering12 registrerte
SesongLigue 1 2026-27
Stiftet1906
StadionStade Bollaert-Delelis
ByLens
Kapasitet41233
LogoRegistrert
Datadekning9/34 kamper registrert